2010 midterm elections
12:27 am
Wed November 3, 2010

Races The AP Has Called

The Associated Press is calling races across the state.

Here are the winners they've declared:

Statewide Texas Races

Rick Perry, GOP, elected Governor

David Dewhurst, GOP, elected Lieutenant Governor

Greg Abbott, GOP, elected Attorney General

Susan Combs, GOP, elected Comptroller

Todd Staples, GOP, elected Agriculture Commissioner

Jerry Patterson, GOP, elected Land Commissioner

David Porter, GOP, elected Railroad Commissioner

Larry Meyers, GOP, elected Criminal Appeals Court, Place 2

Cheryl Johnson, GOP, elected Criminal Appeals Court, Place 5

Michael Keasler, GOP, elected Criminal Appeals Court, Place 6

Debra Lehrmann, GOP, elected Supreme Court, Place 3

Paul Green, GOP, elected Supreme Court, Place 5

Eva Guzman, GOP, elected Supreme Court, Place 9

State Senate

Robert Deuell, GOP, elected State Senate, District 2

Steve Ogden, GOP, elected State Senate, District 5

Dan Patrick, GOP, elected State Senate, District 7

Florence Shapiro, GOP, elected State Senate, District 8

Kirk Watson, Dem, elected State Senate, District 14

Joan Huffman, GOP, elected State Senate, District 17

Glenn Hegar, GOP, elected State Senate, District 18

Jose Rodriguez, Dem, elected State Senate, District 29

State House

Erwin Cain, GOP, elected State House, District 3

Leo Berman, GOP, elected State House, District 6

David Simpson, GOP, elected State House, District 7

Byron Cook, GOP, elected State House, District 8

Wayne Christian, GOP, elected State House, District 9

Chuck Hopson, GOP, elected State House, District 11

James White, GOP, elected State House, District 12

Rob Eissler, GOP, elected State House, District 15

Tim Kleinschmidt, GOP, elected State House, District 17

John Otto, GOP, elected State House, District 18

Lamar Smith, GOP, elected U.S. House, District 21

Craig Eiland, Dem, elected State House, District 23

Larry Taylor, GOP, elected State House, District 24

Jeff Wentworth, GOP, elected State Senate, District 25

Charlie Howard, GOP, elected State House, District 26

Ron Reynolds, Dem, elected State House, District 27

John Zerwas, GOP, elected State House, District 28

Randy Weber, GOP, elected State House, District 29

Raul Torres, GOP, elected State House, District 33

Connie Scott, GOP, elected State House, District 34

Jose Aliseda, GOP, elected State House, District 35

Veronica Gonzales, Dem, elected State House, District 41

Jose Lozano, Dem, elected State House, District 43

Jason Isaac, GOP, elected State House, District 45

Dawnna Dukes, Dem, elected State House, District 46

Paul Workman, GOP, elected State House, District 47

Elliott Naishtat, Dem, elected State House, District 49

Mark Strama, Dem, elected State House, District 50

Eddie Rodriguez, Dem, elected State House, District 51

Larry Gonzales, GOP, elected State House, District 52

Harvey Hilderbran, GOP, elected State House, District 53

Ralph Sheffield, GOP, elected State House, District 55

Charles Anderson, GOP, elected State House, District 56

Marva Beck, GOP, elected State House, District 57

Rob Orr, GOP, elected State House, District 58

Sid Miller, GOP, elected State House, District 59

Phil King, GOP, elected State House, District 61

Larry Phillips, GOP, elected State House, District 62

Myra Crownover, GOP, elected State House, District 64

Burt Solomons, GOP, elected State House, District 65

Lanham Lyne, GOP, elected State House, District 69

Susan King, GOP, elected State House, District 71

Doug Miller, GOP, elected State House, District 73

Dee Margo, GOP, elected State House, District 78

Joe Pickett, Dem, elected State House, District 79

John Frullo, GOP, elected State House, District 84

Jim Landtroop, GOP, elected State House, District 85

Four Price, GOP, elected State House, District 87

Lon Burnam, Dem, elected State House, District 90

Diane Patrick, GOP, elected State House, District 94

Mark Shelton, GOP, elected State House, District 97

Cindy Burkett, GOP, elected State House, District 101

Stefani Carter, GOP, elected State House, District 102

Linda Harper-Brown, GOP, elected State House, District 105

Kenneth Sheets, GOP, elected State House, District 107

Dan Branch, GOP, elected State House, District 108

Helen Giddings, Dem, elected State House, District 109

Angie Button, GOP, elected State House, District 112

Joe Driver, GOP, elected State House, District 113

Will Hartnett, GOP, elected State House, District 114

Jim Jackson, GOP, elected State House, District 115

Rolando Gutierrez, Dem, elected State House, District 119

Lyle Larson, GOP, elected State House, District 122

Jose Menendez, Dem, elected State House, District 124

Joaquin Castro, Dem, elected State House, District 125

Dan Huberty, GOP, elected State House, District 127

Allen Fletcher, GOP, elected State House, District 130

Bill Callegari, GOP, elected State House, District 132

Jim Murphy, GOP, elected State House, District 133

Beverly Woolley, GOP, elected State House, District 136

Dwayne Bohac, GOP, elected State House, District 138

Senfronia Thompson, Dem, elected State House, District 141

Senfronia Thompson, Dem, elected State House, District 141

Ken Legler, GOP, elected State House, District 144

Jessica Farrar, Dem, elected State House, District 148

Debbie Riddle, GOP, elected State House, District 150

U.S. House of Representatives

Ted Poe, GOP, elected U.S. House, District 2

Sam Johnson, GOP, elected U.S. House, District 3

Jeb Hensarling, GOP, elected U.S. House, District 5

John Culberson, GOP, elected U.S. House, District 7

Kevin Brady, GOP, elected U.S. House, District 8

Al Green, Dem, elected U.S. House, District 9

Michael McCaul, GOP, elected U.S. House, District 10

Mike Conaway, GOP, elected U.S. House, District 11

Kay Granger, GOP, elected U.S. House, District 12

Ron Paul, GOP, elected U.S. House, District 14

Silvestre Reyes, Dem, elected U.S. House, District 16

Bill Flores, GOP, elected U.S. House, District 17

Sheila Jackson Lee, Dem, elected U.S. House, District 18

Charlie Gonzalez, Dem, elected U.S. House, District 20

Pete Olson, GOP, elected U.S. House, District 22

Kenny Marchant, GOP, elected U.S. House, District 24

Lloyd Doggett, Dem, elected U.S. House, District 25

Michael Burgess, GOP, elected U.S. House, District 26

Henry Cuellar, Dem, elected U.S. House, District 28

Gene Green, Dem, elected U.S. House, District 29

Eddie Bernice Johnson, Dem, elected U.S. House, District 30

John Carter, GOP, elected U.S. House, District 31

Pete Sessions, GOP, elected U.S. House, District 32

State Board of Education

Michael Soto, Dem, elected State Board of Education, District 3

Ken Mercer, GOP, elected State Board of Education, District 5

Thomas Ratliff, GOP, elected State Board of Education, District 9

Marsha Farney, GOP, elected State Board of Education, District 10

George Clayton, GOP, elected State Board of Education, District 12

Bob Craig, GOP, elected State Board of Education, District 15